Minden szezonban felbukkannak divat termékek, megoldások, amelyekkel állítólag szuperképességekre tehetsz szert.A közelmúltban ilyen trend volt a superfood (szuperétel) divathullám: mindenki a hihetetlenül egészséges táplálékokról beszélt. Ezek általában távoli földön teremnek, és óriási gyógyító erőt tulajdonítanak nekik (az áruk is ehhez mérten magas). Azután sokszor kiderült róluk, nem is olyan óriási az a gyógyító erő, és a Föld túloldaláról történő szállítás igencsak megnöveli az egzotikus élelmiszer ‘ökológiai lábnyomát’.
Pedig itt van - a fokhagyma
Léteznek olyan szuperételek, amelyek számunkra teljesen mindennapiak, ennek megfelelőek egyáltalán nincsenek felárazva; ám a hatásuk igazán figyelemreméltó. Ilyen a fokhagyma, amely ősz végén, tél elején segít megküzdeni a betegségekkel. Az egyik legjobb természetes antibiotikum: hatékony baktérium- és gombaölő, amellett, hogy rengeteg más jó hatása van. Vagy itt van a cékla, amely egész évben kapható, és valóságos kincsestára a multivitaminoknak. Immunerősítő hatása miatt érdemes hideg időben is fogyasztani, mondjuk grillezve, sütve. Ráadásul még a válogatós gyerekek is megeszik, mivel nagyon finom. Lehet egy étel ennél szuperebb? És végül: cseppet sem drága, és szuper gyógyhatása van, no és remek melegítő télen: a gyömbér. Sokmindent tud, érdemes utánaolvasnod - még az ízületi gyulladást is csökkenti. Ez egy olyan zöldség, amely szerencsére már közkeletűnek számít idehaza. Ugye, hogy elég érte a sarki kisboltig lemenni?
Az étkezés sokat nyom a latban
Ha már a csodaszerekről és ennek kapcsán az ételekről van szó: egyáltalán nem mindegy, összességében mit eszel. Sokan úgy spórolnak, hogy nagyon kiszámolják, amit élelmiszerre költenek, így születnek a vietnámi zacskós leves ebédek, majonézes szendvics vacsorák. Nem érdemes a gyomrodon takarékoskodni, mert az az egész szervezetedre kihat. Tápláld magadat megfelelően, kellő vitamint, nyomelemet bevíve, ez különösen télen meghálálja magát. Szerencsére ehhez nem kell vagyonokat költeni: sok olyan weboldalt találsz a neten, ahol olcsó és egyben egészséges menüket találsz.
Ami igazán nem kerül sokba - szabad levegő
Amellett, hogy mit eszel, a közérzetedre is oda kell figyelned. A korán sötétedő napokon, amikor sok időt töltesz bent, könnyebben elkedvetlenedhetsz, és hajlamos lehetsz az olyan pótcselekvésekre, mint a túl sok internetezés, vagy éppen édesség evés. A legjobb megoldás, ha a skandinávok példáját követed: minél több időt töltesz kint és mozogsz a szabadban. Tökéletes immunerősítő, és ha társaságban sportolsz - például túrázol -, biztosan nem fogod rosszul érezni magadat. A természet gyógyító erejéről egyre többet írnak, és ezt tényleg érdemes kihasználni akkor is, ha esik vagy havazik. A téli sportok segítenek megőrizni az életkedvet - igaz, hogy egy sífelszerelésbe és -ruházatba be kell ruházni, például személyi kölcsön segítségével, de garantáltan nem fogod ezt a befektetést megbánni.
Nem vagy az a sportos típus?
Nem annyira divatos bevallani kissé mozgás mániás korunkban, hogyha nem szeretsz felfutni a hegyre, vagy egy versenykerékpár nem vált ki belőled örömujjogást. Lehet, hogy nem leszel az outdoor sportok prófétája, de így is feltöltődhetsz a szabad levegőn télen is: akár 15-30 perc üldögélés a napsütéses teraszon egy forró kakaóval remek hatással van az egészségre.
Gyógyszer helyett gyógytea
Mielőtt tablettákat kapkodsz be, próbáld ki elődeink gyógyteáit. Ezen a télen igyál sok mentateát, mert azzal megelőzheted a náthát. A kakukkfű pedig remek vírusölő, ezzel erősítheted magad, amikor járványok grasszálnak a közelben. A gyógytea-kúrák esetén arra érdemes figyelni, hogy a tizenévesek fele annyit ihatnak, mint a felnőttek, gyerekeknek pedig egy-egy csésze kivételével ez a gyógymód nem ajánlott. Épp azért, mert a teák felérnek a patikában kapható szerekkel.
Spórolás, ami egészséges
Ha pár dologból visszább veszel, hálás lesz a szervezeted. Ilyen például a túlzott fűtés: inkább legyen hűvös éjszaka a lakásban, mint meleg. Olcsóbb is, egyben jót tesz az immunrendszerednek a visszafogottabb fűtés.