Az adat alapú marketing lenne a papír katalógus halála?
A digitális vagy a nyomtatott iránti rajongás éppúgy megosztja az embereket, mint a Beatles vagy a Rolling Stones, vagy hogy ketchupot rakunk a sültkrumplira vagy majonézt. Jó ideig ez a kettősség jellemezte a hirdetési piacot is és ez döntötte el, hogy a nagykereskedelmi láncok hová teszik le a voksukat. Annak ellenére, hogy a digitális hirdetések visszaszorították a papír alapút, a katalógusokat mégis sokfelé használják.
A 2018-as adatok szerint a hazai reklámpiacon a harmadik legerősebb szegmens 56.7 milliárd forint árbevétellel még mindig a nyomtatott piac volt. Összehasonlításul: a digitális reklámpiac árbevétele ebben az évben meghaladta a 105 milliárd forintot. Az olvasók bizalma töretlen a sajtótermékek iránt, ezért a papír alapú hirdetések piaca is tartja a frontot. Az újfajta adatfeldolgozás így nem hogy megölte a papíralapú hirdetéseket, hanem éppen hogy elhozta a XXI. századba.
Adat alapú személyre szabott katalógusok
Korábban már írtunk róla, hogy a is, de úgy néz ki, hogy az . A ruházati cikkeket gyártó Cyrillus 2018-ban hívta fel magára a figyelmet egy olyan kísérlettel, amit előtte még senki nem csinált. Egy 100%-ban személyre szabott papír alapú katalógussal próbálkoztak. Ez az egyénre szabott a vásárlók egyéni vásárlási története alapján készült: mit vettek korábban, milyen aktivitást mutattak online és vásárlás közben. Minden, amit a vásárlóról tudott a cég, bevetésre került ebben a kísérletben, aminek eredményeképpen 100 ezer katalógusból 80 ezer egyénre szabottan készült el
Két évvel később újabb ruházati cég követte a trendet és hívta segítségül a mesterséges intelligenciát a katalógusa összeállításánál. A divatcikkeket és lakberendezési termékeket forgalmazó La Blanche Porte egy 50 ezer darabos katalógust tesztelt az öven év feletti célcsoport körében.
Az új marketing mix: adat, digitális és papír alapú csatornák
A kísérletben a 60 oldalas katalógus 18 oldala volt egyénre szabott a borítótól kezdve, amin a vásárló neve szerepelt, a mesterséges intelligencia által választott termékekig. Mindemellett helyet kapott olyan szerkesztőségi tartalom, mint a horoszkóp, és a vásárló születési évéből vett fontos események. Csupa olyan különleges és egyéni tartalom, amin megakad az ember szeme. Ami még ennél is jobb, hogy a katalógus a kereskedelmi cég weboldalával volt összekapcsolva. Bizonyos oldalakon QR kódok szerepeltek, amik átvezették a vásárlót hasonló termékekhez a weboldalon és helyet kapott egy kvíz is. Ebben megnézhette a vásárló, milyen stílus illik hozzá a legjobban, majd rögtön oda is tudott ugrani a weboldalon a termékekhez. Mi van, ha ilyen a jövő katalógusa?
Azzal, hogy személyre szabottá és digitálissá vált, a katalógus többé nem egy statikus hirdetési csatorna, hanem olyan, ami személyes szinten kapcsolódik a vásárlóhoz. Többé nem a tömegmarketing jelképe, hanem az egyénre szabott ajánlatok egy remek példája. Bár túl korai még egy ilyen hirdetési módszer sikerét megmondani, pusztán a létezése is előhírnöke lehet annak, ami ránk vár a jövőben. Azzal, hogy a papír alapú hirdetés megszabadult a kötelező információ hordozó funkciójától, új dimenziók nyílhatnak meg előtte. Olyan dimenziók, amik meglepőek, álmodozásra késztetik az embereket és kétségkívül növelik a vásárlók elköteleződését. Úgy néz ki a katalógus új, életre szóló barátságot kötött a mesterséges intelligenciával.
Korunk digitális világában a papír alapú hirdetések előtt még mindig fényes jövő áll. Ennek egyik bizonyítéka, hogy a digitális adatfeldolgozás tette lehetővé a katalógusok gondos és teljes személyre szabását, hogy tartalmuk jobban kapcsolódjon a vásárlókhoz. Újra izgalmas dolgok várhatnak a postaládában.