Változó munkaerőpiaci helyzet
Alig néhány hónappal ezelőtt még a munkavállalók dominálták a munkaerőpiacot. Voltak pozíciók és állások, amire lasszóval sem lehetett embert találni és a HR szakemberek igen komoly gondban voltak. Aztán megérkezett a COVID és teljesen felülírta a piacot. Pillanatok alatt képzett szakemberek ezrei jelentek meg a munkaerőpiacon, ami ugyanakkor drasztikusan leszűkült. Ilyen körülmények között a munkavállalók helyzete jelentősen romlott.
Az állásukat vesztettek azért is nehéz helyzetben vannak, mert Magyarországon elenyésző azok száma, akik hosszabb ideig is meg tudnak élni a megtakarításaikból, így az emberek komoly nyomás alatt vannak, hogy a lehető legrövidebb időn belül újra munkába álljanak. Ebből a helyzetből kivezető megoldás lehet, ha sikerül vagy szakmán belül továbbképezni magunkat, vagy pedig olyan készségekre szert tenni, amire jelenleg is nagy kereslet van a piacon.
Mentőövet nyújthat egy új tudás
Egy ilyen képzés lehet a programozás, ami a vírusválság beütése előtt is igen keresett tudás volt, és a válság által generált digitális robbanás miatt (is) továbbra is hatalmas igény van rá. A programozás azért is ideális választás, mert tipikusan otthonról végezhető munka és a bérsávok is jóval az átlag felett mozognak. Az egyetlen bökkenő, hogy a valamire való képzések ára borsos, akár másfél millió forint is lehet, ilyen tartalékkal pedig kevesen rendelkeznek.
Természetesen a programozás csak egy lehetőség. Emellett töretlenül nagy a kereslet például a webfejlesztők, vagy a Scrum Master és Six Sigma képesítéssel rendelkező projektmenedzserek iránt. Mindegy, hogy milyen területet találsz, önmagad képzése mindig jó ötlet.
Fontolva haladás
Ha úgy érzed, hogy alapos felmérés és kutatás után találtál egy olyan képzést, ami kimozdít egy munkaerőpiaci kátyúból, még érdemes kicsit várni, mielőtt fejest ugrasz. Egy jó képzés több százezer forintba kerül, de akár milliós tétel is lehet. A neten számtalan, néhány ezer forintért elérhető alapfokú képzés van online kurzusplatformokon, ahol lehetőséged van közelebbről megismerkedni a területtel. Ha kapsz egy ízelítőt és még mindig úgy érzed, hogy ez a járható út, akkor eljött az idő, hogy komoly képzést válassz.
A végső döntés előtt érdemes alaposan leinformálni a kiválasztott képzőintézményt. Nem csupán a hallgatók iskolával kapcsolatos tapasztalatait kell felmérni, hanem kikérni néhány olyan szakember véleményét, aki első kézből ismeri az ott végzett hallgatók tudását. A Linked-in mindkét problémára remek megoldás lehet. Ha minden irányból megvan a zöld jelzést, akkor jön a nagy kérdés: miből finanszírozod?
Van megoldás
Vannak képzőintézmények, amik bizonyos feltételek mellett megelőlegezik a képzés összegét, amit utólag egy összegben vagy részletekben kell teljesíteni, természetesen kamattal terhelve. Itt összehasonlítva a kamatokat, jóval olcsóbb egy személyi kölcsön felvételével előre megfinanszírozni a képzést és a kölcsön összegét törleszteni, akár a futamidő lejárta előtt, ha már sikerült egy stabil, jól fizető állást találni.
Személyi kölcsön felvétele abban az esetben lehet problémás, ha már elvesztetted az állásodat, hiszen a hitelképesség egyik feltétele a meglévő munkaviszony. Ilyen esetben sem kell azonban elkeseredni, ha van családtag (szülő, testvér vagy házastárs), aki igényelheti a kölcsönt, hiszen a szabadfelhasználású kölcsönök esetében a bank nem vizsgálja az összeg felhasználását.
Még egy költségesebb képzés is rövidtávon megtérülhet, ha sikerül utána stabil állást találni. A nívós képzéseket sokszor állásgaranciával nyújtják, ezért viszonylag kicsi a képzés finanszírozásának kockázata. Egy új, stabil állásért pedig érdemes egy kisebb kockázatot vállalni.