A munka és magánélet egyensúlyának megteremtésére nyáron is fontos figyelni. Miért számít ez ennyire és mi segíthet az egyensúly megóvásában?
A nagyvállalatoknál és multiknál dolgozók pontosan tudják, mit jelent a havi és negyedéves zárás. Ilyenkor óriási hajtás van, hogy a kitűzött célok teljesüljenek, mert ebből lesz a bónusz és a nyaralás ára. A folyamatos pörgés egyenes út a kiégéshez, ami után nehéz talpra állni, mégis sokan nehezen teremtenek egyensúlyt munka és magánélet között. Éppen ezért egyre több cég számára az egyik legfontosabb vállalati társadalmi felelősségvállalás ennek az egyensúlynak a megteremtése. Persze nem szívbéli jóságból.
Miért fontos a cégednek a te egyensúlyod?
A modern vállalatirányítás már értékként kezeli a munkavállalóit és arra törekszik, hogy fejlessze és megóvja őket. Egy új munkavállaló betanítása kutatások szerint akár tízszer annyiba kerül, mint a régi munkaerő megtartása. Éppen ezért nem csoda, hogy a CSR munkavállalói ágában egyre erősebben jelenik meg a törekvés a dolgozók jóllétének támogatására.
A munkahelyi kiégés nyomán ugyanis radikálisan csökken a teljesítőképesség, fellép az érdektelenség, ami pedig a munka minőségének rovására megy. Ennek megelőzéseként, valamint annak érdekében, hogy egy pozitív munkakörnyezet kialakításával elősegítse az értékes munkaerő megtartását, sok cég már tudatosan figyel a munka és magánélet egyensúlyának megteremtésére. Ennek példái lehetnek az éves plusz szabadnapok, amiket kötelezően ki kell venni, vagy olyan társas programok, amik a munkavállalók kikapcsolódását segítik.
Mi van, ha elveszted az egyensúlyt?
A kiégés jóval több, mint fáradtság. Már 1974-ben definiálták, mint olyan fizikai, érzelmi és mentális kimerülést, ami hosszútávú, nagyfokú terhelések következtében lép fel. A kiégés, amellett, hogy a munkavégzőképességre komoly hatással van, hosszútávú fizikai problémákat is okozhat, de kihat a kapcsolatainkra és az életminőségünkre is. Érdemes hát óvatosan bánni vele és segítséget kérni, ha úgy érezzük, minket is fenyeget.
Van segítség!
Amellett, hogy jó tudni, hol húzzuk meg a határokat, és mikor érdemes esetleg akár pszichológus segítségét is kérni, fontos azzal is tisztában lenni, hogy a munka és magánélet egyensúlyára jogi keretek is vigyáznak.
A 2017-ben meghirdetett Szociális Jogok Európai Pillérének részeként 2019. júniusában az EU elfogadott egy irányelvet, aminek egyik része a tisztességes munkafeltételek megkövetelése. Ezen belül fogalmazták meg a munka és magánélet egyensúlyának fontosságát. A direktívát három éven belül, azaz idén nyárig, minden EU tagországnak a tagállami szintű jogszabályozásában is meg kell jelentetnie.
A tagállamok pedig valóban komolyan veszik a kérdést – még direktíva nélkül is. Ennek egy szép példája a Szlovéniában kezdeményezett Family Friendly Enterprise, azaz Családbarát Vállalat tanúsítvány, ami azt mutatja meg, hogy egy cég mennyire van elköteleződve munkatársai életében a munka és magánélet egyensúlya mellett.
Vigyázzunk magunkra és ne csak a nyaralás alatt próbáljuk meg elengedni a munkahelyi stresszt. Ha másképp nem megy, váltsunk olyan munkahelyre, ami jobban tiszteli a magánéletünket.