Lassan indul a COVID utáni első igazi nyaralási szezon, de van pár dolog, ami nagy változásokat hozhat. Mire számíthatunk idén?
Idén március elején történelmi csúcsot döntött a forint-euró árfolyam, ez pedig jelentős hatással van a nyaralások árára is. Az infláció emellett szintén rég óta nem látott szinteket ért el, így hát nem csoda, ha idén mindenki drágább és kevesebb nyaralásra számít. A szakemberek azonban ezzel nem teljesen értenek egyet.
Végre utazni szeretnénk
Két évvel ezelőtt a COVID letarolta a turizmust. A külföldi piac 30, belföldi piac 10 évet lépett vissza bevételek szempontjából. A 2019-es évben jóval többen nyaraltak külföldön, mint előtte bármikor és a belföldi turizmus is szépen teljesített. Egy évvel később azonban a folyamatos és kiszámíthatatlan lezárásoknak is köszönhetően óriásit esett a turizmusból élők bevétele, mi pedig itthon ragadtunk.
A Magyar Utazási Irodák Szövetsége InfoRádiónak adott interjújából az derül ki, hogy idénre jelentős javulást várnak. Annak ellenére, hogy a foglalási szezon kezdete magasságában kitört orosz-ukrán háború rányomta a bélyegét a foglalások számára, a trend hamarosan ismét megfordult. Minden jel azt mutatja, hogy a hosszú lezárások után a pénzügyi nehézségek ellenére is végre nagyon szeretnénk utazni.
Tartják magukat a népszerű úticélok
Úgy tűnik Horvátország idén is rendkívül népszerű nyaralóhely lesz a magyaroknak, ahová sokan közvetlenül foglalnak a helyi szállásadóknál az online közvetítő platformok igénybevételével. Hasonlóan népszerű idén is Egyiptom, Görögország, Törökország, Olaszország, Spanyolország és Tunézia is.
A jelenlegi foglalási trendek azt mutatják, hogy idén az utazók száma elérheti az utolsó COVID előtti „békebeli” évében látott szezon négyötödét is. A pozitív trendeket támasztja alá, hogy a két évvel ezelőtti heti 6 tengerparti charterjárat száma idén közel hétszeresére is növekedett.
A szakemberek hozzávetőlegesen 10% körüli drágulást várnak a külföldi nyaralások árában. Ha a korábban félretett pénz esetleg nem fedezi a drágulást, egy rugalmas szabad felhasználású személyi kölcsön remek áthidaló megoldás lehet.
A belföldi turizmus nyerhet
A hazai szállásadók már a COVID első két évében is sokat nyertek a lezárt határokkal, mert aki utazni szeretett volna, annak meg kellett elégednie a hazai úticélokkal. A magas Euró és a szomszédunkban zajló háború hatására ugyanakkor tovább növekedhet azoknak a száma, akik idén is inkább belföldön mennek nyaralni. Éppen ezért a belföldi turizmus a magas infláció ellenére is nagy nyertese lehet az idei évnek.
Új trendek vannak születőben
A COVID emellett újfajta trendeket is elindított a nyaralók körében. A korábban nem túl vonzó magyar úticélok jóval divatosabbak lettek, és sokan tudatosan akarják támogatni a belföldi és helyi kultúrát. Fontos szempontnak érezzük emellett azt is, hogy a külföldi nyaralások óriási karbon lábnyomát csökkentsük, ami újabb szempont a belföldi turizmus mellett.
Sokan kedvelték meg és tették szokásukká a rövid egészség és wellness utak, hétvégék igénybevételét. Egy másik jelentős trend, hogy a pihentető nyaralás mellett sokan keresnek egyedi élményeket, programokat, amik kiszakítanak a megszokott hétköznapokból.