Nyakunkon az év vége, de még van néhány nap, hogy pár fontos lépést megtegyél az anyagi biztonságod érdekében.
Az év végén sok szó esik a különféle nyugdíj- és egészségcélú pénztárakról és megtakarításokról, aminek az aktualitását az adja, hogy az éves befizetések után állami támogatás jár. Ha átbillen az év, a lehetőség elillan, ezért röviden összefoglaljuk a lényeget, ha még idén élnél vele.
Egészségpénztárak
Nemrég részletesen írtunk az egészségpénztárakról és kiemeltük azt a kevéssé ismert részletet, hogy egyes egészségpénztáraknál elérhető az önsegélyező lehetőség is, aminek segítségével tartós munkanélküliség esetén jövedelemkiegészítéshez juthatunk a befizetéseink terhére. Érdemes hát minden lehetőséget megragadni, hogy gyarapítsuk a befizetéseinket és erre az állami támogatás kiváló.
Fontos tudni, hogy ez a támogatás nem az államtól származik, hanem a befizetett SZJA terhére kapunk visszatérítést, így azok számára sajnos nem elérhető, akik nem fizetnek SZJA-t. Ilyenek például a KATA-s adózók, vagy a négynél több gyereket nevelő édesanyák.
Nyugdíj célú előtakarékosság
A különféle nyugdíj előtakarékossági, így a nyugdíjpénztári, nyugdíjbiztosítási vagy nyugdíj előtakarékossági számlára történő befizetések után szintén jár az állami támogatás.
A legegyszerűbb és ezért legelterjedtebb a nyugdíjpénztár. Ennek oka, hogy ez nem igényel aktív gondozást, mert azt a befektetést kezelő szervezet intézi. Viszonylag alacsony költséggel elérhető konstrukció, de hátránya a nyugdíjbiztosítással szemben, hogy a befizetés a mindenkori nyugdíjkorhatár elérésekor válik csak hozzáférhetővé.
A nyugdíjbiztosítás esetén a megkötés időpontjában érvényes nyugdíjkorhatár elérésekor jutunk a pénzünkhöz, viszont erre a számlára kevesebb az állami támogatás és jóval magasabb kezdeti költségekkel jár.
A nyugdíj előtakarékossági számla, azaz NYESZ befizetésekre szintén jár adóvisszatérítés, ám ebben az esetben mi menedzseljük a befektetéseinket, ezért azok számára ideális, akik otthonosan mozognak a pénzügyek világában. Fontos tudni, hogy csak a NYESZ-R számlára kaphatunk támogatást, a NYESZ-re nem.
A befizetések után járó támogatás összege sem azonos. A nyugdíjpénztár esetében 150, a nyugdíjbiztosításnál 130, míg a NYESZ befizetésnél 100 ezer forint a maximálisan igényelhető SZJA visszatérítés.
Amit még fontos tudni
Minden egészségpénztári és nyugdíj előtakarékossági támogatás tekintetében érvényes, hogy a jövőre visszaigényelhető 20% csak a december 31-ig történt befizetésekre vonatkozik. A befizetéseknek azonban van egy átfutása is, amit érdemes figyelembe venni. Az azonnali fizetési rendszerben elvileg néhány másodpercen belül teljesülnek az átutalások, de jobb nem az utolsó napra hagyni a fizetést, mert ha bármilyen fennakadás történik, akkor elveszíthetjük a plusz 20%-ot.
Fontos részlet továbbá az is, hogy mindösszesen évi 150 ezer forint SZJA-t igényelhetünk vissza, amit 750 ezer forint befizetéssel érünk el. Ha rendelkezünk egészségpénztári és nyugdíj előtakarékossági célra szóló számlával is, megoszthatjuk a befizetéseket vagy akár koncentrálhatjuk is. Érdemes átgondolni a családi és személyes prioritásokat és annak megfelelően dönteni a befizetésekről.
Az ördög a részletekben lakik, így, ha gyorsan kell döntenünk, hogy még az idei befizetések után megkapjuk az SZJA visszatérítést, érdemes pénzügyi szakember tanácsát kérni.